Asfalt i beton to dwa z najczęściej używane materiały do budowy dróg. Oba są wszechstronne i każdy z nich posiada nieco inne zalety. W tym artykule omówimy, w jaki sposób te dwa materiały różnią się między sobą i który jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o budowę dróg, podjazdów oraz placów.
Jak są zrobione beton oraz asfalt
Głównym materiałem używanym do tworzenia betonu jest cement. Jest to drobny proszek, który miesza się z wodą i materiałem kruszywowym, takim jak piasek czy żwir, a także z dodatkiem ewentualnych domieszek. Należy wspomnieć, że rodzaj kruszywa wpływa na wytrzymałość betonu.
Asfalt jest przeważnie otrzymywany jako jedna z frakcji przerobu ropy naftowej. Masa asfaltowa ma konsystencję stałą lub półstałą o barwie ciemniejszej niż barwa betonu. Powstaje wskutek przesiewania i dzielenia rozgrzanego kruszywa na frakcje. Drogi są budowane głównie z kruszywa i wypełniacza, czyli upraszczając, ze żwirów i piasków, a asfalt jest jedynie lepiszczem, które spaja je w całość.
Asfalt czy Beton?
Asfalt i beton to dwa materiały, które są często używane do budowy dróg, ale także placów, podjazdów i nie tylko. Oba mają swoje plusy i minusy, ale który z nich jest lepszy?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Chociaż asfalt jest tańszy niż beton, jest też mniej trwały i nie sprawdza się tak dobrze ani w ekstremalnych warunkach temperaturowych, w zmiennym klimacie, ani przy dużym obciążeniu ruchem pojazdów. Co za tym idzie, drogi asfaltowe są bardziej awaryjne. Wymagają zdecydowanie częstszych napraw. Początkowy niższy nakład finansowy na budowę drogi asfaltowej bywa jedynie tymczasową oszczędnością. W trakcie użytkowania drogi koszt rośnie i w ostatecznym rozrachunku trwała droga betonowa może okazać się tańszym rozwiązaniem – choć naprawy, podobnie jak jej budowa, pochłaniają więcej środków finansowych niż w przypadku asfaltu.
Koszt to nie wszystko – zalety dróg betonowych
Asfalt jest tańszą alternatywą, jak chodzi o samą budowę dróg. Drogi asfaltowe mogą jednak szybko ulegać zniszczeniu między innymi w czasie upałów czy dużych obciążeń, co prowadzi do powstawania dziur i pęknięć. Drogi betonowe są droższe niż asfaltowe, ale są trwalsze i wymagają mniej prac konserwacyjnych. Betonowe drogi nie pękają ani nie niszczą się tak łatwo w ekstremalnych temperaturach jak asfalt. Ponadto zapewniają lepszą widoczność po zmroku ze względu na jaśniejszy kolor nawierzchni betonowej, a także odporność nawierzchni na koleinowanie. Istotną ich zaleta jest również fakt, iż zapewniają krótszą drogę hamowania. Owe zalety przemawiają zatem na ich korzyść, a główną zaletą asfaltu pozostaje niski koszt budowy i napraw.